16. stoljeće

FRANE PETRIĆ

Marijana Buljan-Klarić

Frane Petrić (lat. Franciscus Patricius) jedan je od najvećih hrvatskih znanstvenika, renesansni filozof, polihostor, erudit i posljednji veliki predstavnik neoplatonističke škole u Italiji. Rođen je na Cresu godine 1529. Studirao je u Veneciji, Ingolstadtu u Bavarskoj (pod patronatom svog rođaka Matije Vlačića) i u Padovi. Nakon studija bavio se raznim poslovima na Cipru, u Italiji i Španjolskoj. Godine 1577. Petrić dobiva katedru za Platonovu filozofiju na Sveučilištu u Ferrari. Nastupa njegovo najplodnije razdoblje, u kojem je objavio glavninu svojih djela, postigao veliki ugled i postao članom više talijanskih akademija.

Na poziv bivših kolega s Padovanskog sveučilišta, Nicole Sfrondatija, tadašnjeg pape Grgura XIV (1590-1591) i Ippolita Aldobrandija, tada kardinala, a kasnije pape Klementa VIII (1592-1605), Petrić preuzima 1592. katedru za Platonovu filozofiju na uglednom rimskom Sveučilištu Sapienza. Nedugo zatim njegova knjiga Nova de universis philosophia dospijeva na Indeks zabranjenih knjiga, a Petrić se povlači iz javnog života. Godine 1596. primljen je za člana Hrvatske bratovštine sv. Jeronima u Rimu. Umro je 7. veljače 1597, a pokopan je u rimskoj crkvi Sv. Onofrija, u grobnici pjesnika Torquata Tassa, s kojim je za života bio u sukobu nakon što je u Ferrari 1585. objavio djelo u obranu Ludovicu Ariostu.

Nova de universis philosophia (Nova sveopća filozofija), najznačajnije djelo Frane Petrića, predstavlja sintezu duha svog vremena, obilježenog neoplatonizmom koji je tijekom 16. stoljeća mijenjao peripatetička i uvodio posve nova gledišta, koja su pomalo stvarala novu prirodoznanstvenu i prirodnofilozofsku sliku svijeta. Pišući u duhu neoplatonističke renesansne filozofije, Petrić uspijeva istodobno biti izvoran, preobrazujući preuzete ideje u novi teorijski oblik i dajući im značenje u skladu s vremenom u kojem je stvarao. U tom smislu Petrić izvornošću i izvanrednim poznavanjem ukupne dotadašnje filozofije nadvisuje svoje suvremenike, a njegovo djelo nosi smjernice kretanja znanosti prema novovjekim strujama.

Multimedijski obrađen velikan Frane Petrić, nalazi se u sklopu prezentacije "16 velikana hrvatskog prirodoslovlja"



POPIS
KATALOŠKIH
JEDINICA

FRANE PETRIĆ, Basel, 1581. god., Nacionalna i svučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, LA CITTŔ FELICE, Padova, 1551. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, DISCUSSIONUM PERIPATETICARUM TOMI IV, Basel, 1581. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, DELLA NUOVA GEOMETRIA, Ferrara, 1587. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, PANAUGIA, Ferrara, 1591. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, PANARCHIA, Ferrara, 1591. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, PAMPSYCHIA, Ferrara, 1591. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, PANCOSMIA, Ferrara, 1591. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

FRANE PETRIĆ, NOVA DE UNIVERSIS PHILOSOPHIA, Ferrara, 1591. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb



DETALJAN OPIS KATALOŠKIH JEDINICA










FRANE PETRIĆ


Basel, 1581. god.

portret

papir, slika uzeta iz djela Discussionum peripeteticarum

Sign. R II F-2-3

Nacionalna i svučilišna biblioteka, Zagreb


Frane Petrić (Cres, 1529. - Rim, 1597) jedan je od najvećih hrvatskih znanstvenika, renesansni filozof, polihistor, erudit i posljednji veliki predstavnik neoplatonističke škole u Italiji. Školovao se u Veneciji (1542-1544), zatim u Ingolstadtu (1545-1546.) pod patronatstvom svog rođaka Matije Vlačića, a u Padovi studira medicinu i filozofiju (1547-1554). Na Cipru je od 1561. do 1568, gdje osim raznih drugih poslova prepisuje i prikuplja dragocjenu zbirku grčkih kodeksa, koju će kasnije, zapavši u financijske poteškoće, prodati kraljevskoj biblioteci Filipa II. u Escorialu (Španjolska). Posredovanjem filozofa A. Montecatina, godine 1577. Petrić dobiva katedru za Platonovu filozofiju na Sveučilištu u Ferrari. Nastupa za Petrića najplodnije razdoblje, u kojem je osim svog glavnog djela Nova de universis philosophia objavio i veliki broj drugih radova. Tiskajući djelo Parere in difesa di Ariosto (Ferrara, 1585), u obranu Ludovicu Ariostu, dolazi u sukob s njegovim suparnikom, dvorskim pjesnikom Torquatom Tassom. Postigavši veliki ugled, Petrić postaje članom više talijanskih akademija. Na poziv bivših kolega s Padovanskog sveučilišta, Nicole Sfrondatija, tadašnjeg pape Grgura XIV (1590-1591.) i Ippolita Aldobrandinija, tada kardinala, a kasnije pape Klementa VIII (1592-1605.), Petrić preuzima 1592. katedru za Platonovu filozofiju na uglednom rimskom sveučilištu Sapienza. Nedugo zatim njegova knjiga Nova de universis philosophia dospijeva na Indeks zabranjenih knjiga, a Petrić se povlači iz javnog života. Godine 1596. primljen je za člana hrvatske bratovštine sv. Jeronima u rimu. Umro je 7. veljače 1597, a pokopan je u rimskoj Crkvi sv. Onofrija, u grobnici Torquata Tassa.

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 101-123.
  2. Š. Jurić, u: Frane Petrić, Nova sveopća filozofija, Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.





FRANE PETRIĆ
LA CITTŔ FELICE


Padova, 1551. god.

nslovnica djela

papir

Sign. R II F-16-36

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


U djelu La cittŕ felice (Sretan grad) raspravlja se o mogućnostima postizanja kvalitete življenja u savršenoj ljudskoj zajednici. Da pridonese intelektualnom, moralnom i fizičkom usavršavanju čovjeka, Petrić daje upute o izgradnji grada, geografske, klimatsko-topografske, strateške, ekonomske i urbanističke, te obrađuje pitanja oblika vladavina, zakonodavstva, sredstava uspostave i održavanja mira, problem demografije, ekologije, zdravstva i higijene, odnosa crkve i države i mnoga druga. Po svojoj posebnosti i bogatstvu značenja ističe se Petrićevo djelo u nizu radova srodne tematike, nastalih u 16. stoljeću, pa se može svrstati u red najznačajnijih djela (citiranih u hrvatskom prijevodu) zajedno s Utopijom Th. Morusa, Gradom sunca T. Campanelle, O principu A. Niphusa i O vladanju F. Sansovina.

Lit.

  1. Lj. Schiffler, Filozofski glasnik, 3 (1994) 6-8.



M.B.K.






FRANE PETRIĆ
DISCUSSIONUM PERIPATETICARUM TOMI IV


Basel, 1581. god.

naslovnica djela

papir

Sign. R II F-2-3

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Discussionum peripateticarum tomi IV (Četiri sveska peripatetičkih rasprava) kritika je Aristotelove filozofije, u kojem se Petrić između ostalog bavi pitanjem što je matematika i rješava problem položaja matematike u općoj klasifikaciji znanosti i filozofije. Vezu matematike s realnim svijetom, jedno od ključnih pitanja u svakom filozofskom sustavu. Petrić nije nigdje eksplicitno razradio, ali se ona može interpretirati na temelju drugih njegovih izlaganja, na primjer iz rasprave o brojevima u djelu Discussionum peripateticarum. Prema Petriću prostor je jedno od načela koja proizvode realni svijet, pa tako matematika kojoj je prostor predmet također sudjeluje u realnom svijetu ako se taj prostor poveže s fluorom, svjetlošću i toplinom. Matematika tako određuje zakonitosti realnog svijeta, što je zastupao i Platon, ali je veza matematike s realnim svijetom mnogo argumentiranija u Petrićevoj prirodnoj filozofiji nego u Platonovoj.

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 113-115.
  2. M. Girardi Karšulin, Filozofska misao Frane Petrića, Zagreb, 1988, str. 89-90.



Ž.D. i M.B.K.





FRANE PETRIĆ
DELLA NUOVA GEOMETRIA


Ferrara, 1587. god.

naslovnica djela

papir

Sign. R II F-8-201

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


U skladu sa svojom matematičkom filozofijom Petrić u djelu Della nuova geometria (O novoj geometriji) stvara geometrijski sustav u kojem je prostor fundamentalni pojam. Od prostora kao nedefiniranog pojma, nezavisne egzistencije, Petrić izvodi geometrijske pojmove i njihove definicije. Usprkos tome što u ovom djelu nije uspio izgraditi aksiomatsku deduktivnu geometriju u kojoj bi bili dokazivani geometrijski poučci na način kao kod Euklida, vrlo je važnat Petrićeva geometrija. U njoj pronalazimo prve nedefinirane geometrijske pojmove, potrebne u izgradnji logičkog sustava, što se kod Euklida tek može naslućivati, a matematička filozofija na kojoj se djelo temelji utjecala je na najveće znanstvenike Petrićeva doba i kasnijih razdoblja.

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 120-123.



Ž.D. i M.B.K.





FRANE PETRIĆ
PANAUGIA


Ferrara, 1591. god.

papir, fotokopija Panaugia (naslovna stranica i stranica 16, sa crtežom Sunca, Venere i Merkura)

Sign. R II F-4-43

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Djelo Frane Petrića Nova de universis philosophia (Nova sveopća filozofija) strukturirano je u četiri posebne tematske cjeline. S obzirom na sadržaj koji je u njima obrađen, autor im je dao grčke naslove: Panaugia (svesvjetlost), Panarchia (svepočelo), Pampsychia (sveduša), Pancosmia (svesvjet). U prvoj cjelini nazvanoj Panaugia, sastavljenoj od deset poglavlja (tzv. knjiga), Petrić izlaže svoju metafiziku svjetla, raspravljajući o pojmovima svjetla i svjetlosti, zrakama, prozirnom i mračnom, o zračnoj svjetlosti, te nebeskom i nadnebeskom svjetlu i svjetlosti, i na kraju o izvoru i ocu svjetlosti. Svoju teoriju Petrić gradi nasuprot Aristotelovoj, a u tezama Platona, Plotina, Parmednida, Filona, Zoroastra i Trismegistosa pronalazi potvrdu svojih izvornih razmišljanja.

Lit.

  1. Frane Petrić, Nova sveopća filozofija (reprint i prijevod, pogovor: V. Filipović), Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.





FRANE PETRIĆ
PANARCHIA


Ferrara, 1591. god.

papir, fotokopija naslova poglavlja Panarchia

Sign. R II F-4-43

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Panarchia (Svepočelo) je druga po redu tematska cjelina Petrićeve Nova de universis philopophia (Nove sveopće filozofije), u kojoj razrađuje učenje o svepočelu, tj. ideju prasvjetla kao jedinstvenog pranačela sveukupne zbilje i njenog mnoštva. Raspravlja o svim počelima svega postojećeg i kritički se osvrće na Aristotelovo učenje, a kao ispravne navodi teze Platona, Parmenida i Anaksagore. U Panarchiji Petrić donosi svoj sustav hijerarhije svih bića, koja izviru iz jednog prapočela: jedinstvo, bit, život, inteligencija, duša, priroda, kvaliteta, oblik i tijelo. Prva četiri bića predstavljaju ona nerazoriva i netjelesna, a posljednja četiri preko duše kao vječnog i jedinog pokretača predstavljaju razvojna i tjelesna bića. Na temelju svoje hijerarhije Petrić izvodi teze o prapočelu i dokazuje njegovo jedinstvo.

Lit.

  1. Frane Petrić, Nova sveopća filozofija (reprint i prijevod, pogovor: V. Filipović), Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.





FRANE PETRIĆ
PAMPSYCHIA


Ferrara, 1591. god.

papir, fotokopija naslova poglavlja Pampsychia

Sign. R II F-4-43

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Pampsychia (Sveduša) je treća tematska cjelina Petrićeve Nova de universis philosophia (Nove sveopće filozofije), u kojoj razrađuje učenje o praduši i sveduši, tj. obrazlaže teoriju o univerzalnoj duši svijeta. Petrić raspravlja o dušama svijeta, nebesa, sfera, zvijezda, pratvari, ljudi, životinja, biljka i svega ostalog. Po Petriću priroda je odraz Božanskog prasjaja, ali kako on dijeli tjelesno od duhovnog, koji ne mogu imati međusobnog dodira, potreban je posredni agens koji osigurava vezu tih dvaju područja. To je svjetlo i toplina s jedne strane i duša s druge. Oni sudjeluju u duhovnom načelu, ali mogu se udružiti s tvari i tako joj omogućiti aktivnost. Iskonski Božanski prasjaj poprima materijalni oblik u svjetlosti i toplini Sunca i zvijezda i to je glavni pokretač u prirodi.

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 101-123.
  2. Frane Petrić, Nova sveopća filozofija (reprint i prijevod; pogovor: V. Filipović), Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.





FRANE PETRIĆ
PANCOSMIA


Ferrara, 1591. god.

papir, fotokopija naslova poglavlja Pancosmia

Sign. R II F-4-43

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Pancosmia (Svesvijet) je posljednja i najveća cjelina Petrićeve Nova de universis philosophia (Nove sveopće filozofije). U 32 poglavlja, koliko sadrži ova cjelina, u okvirima vlastitoga prirodnofilozofskog sustava, utemeljenog na Platonovoj teoriji, te uvažavajući postignuća svojih suvremenika Nikole Kuzanskog, Bernadina Telezija, Nikole Kopernika, Tycha Brachea i drugih, Petrić obrađuje veliki broj tema i temeljnih problema s područja matematike, fizike, astronomije, prirodne filozofije, oceanografije i meteorologije. Razmišlja o počelu i ustrojstvu tjelesnog svijeta. Važno je naglasiti da su mnogobrojne Petrićeve ideje i gledišta iznesena u ovom djelu našla odraza i u djelima drugih istaknutih znanstvenika kao što su: G. Bruno, Th. Campanella, R. Descartes, G. Galilei, P. Gassendi, J. Kepler, J.A. Komensky, G.W. Leibniz, I. Newton.

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 101-123.
  2. Frane Petrić, Nova sveopća filozofija (reprint i prijevod; pogovor: V. Filipović), Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.






FRANE PETRIĆ
NOVA DE UNIVERSIS PHILOSOPHIA


Ferrara, 1591. god.

naslovnica djela

papir

Sign. R II F-4-43

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Najznačajnije djelo Frane Petrića, Nova de universis philosophia (Nova sveopća filozofija) sinteza je duha svog vremena, obilježenog neoplatonizmom, koji je tijekom 16. stoljeća mijenjao peripatetička i uvodio posve nova gledišta, koja su pomalo stvarala novu prirodoznanstvenu i prirodnofilozofsku sliku svijeta. Pišući u duhu neoplatonističke renesansne filozofije Petrić uspijeva istovremeno biti izvoran, preobražavajući preuzete ideje u novi teorijski oblik i dajući im značenje u skladu s vremenom u kojem je stvarao. U tom smislu Petrić izvornošću i iznimnim poznavanjem ukupne dotadašnje filozofije nadvisuje svoje suvremenike, a njegovo djelo nosi smjernice daljnjeg kretanja znanosti prema novovjekim strujama. Prvo izdanje ovog djela izašlo je u Ferrari (1591), a drugo je izdanje tiskano u Veneciji (1593).

Lit.

  1. Ž. Dadić, Hrvati i egzaktne znanosti u osvitu novovjekovlja, Naprijed, Zagreb, 1994, str. 101-123.
  2. Frane Petrić, Nova sveopća filozofija (reprint i prijevod; pogovor: V. Filipović), Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1979.



M.B.K.